24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення РФ на територію України. За два роки повномасштабної російсько-української війни на території Охтирської міської територіальної громади було задокументовано та внесено до бази даних 48 епізодів (https://t4pua.org/stats).
За досліджуваний період у Охтирській міській територіальній громаді було зафіксовано загалом 16 епізодів. Інформація зібрана ГО «Північна правозахисна група», яка два роки документує воєнні злочини в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна».
За даними, які задокументовані в базі, за досліджуваний період у Охтирській міській територіальній громаді внаслідок переважно ракетних ударів та вибухових пристроїв загинуло щонайменше 29 людей та було поранено щонайменше 121 особа.
За звітний період спостерігався стабільно високий рівень випадків поранень та загибелі внаслідок обстрілів ЗС РФ в Охтирській міській територіальній громаді у порівнянні з іншими громадами Сумської області.
Наприклад, 25 лютого 2022 року військові ЗС РФ із систем залпового вогню обстріляли житловий масив, бомбосховища та дитячий садок місті Охтирка на Сумщині. В результаті обстрілу загинули двоє осіб, а 17 осіб – поранено. Зокрема: через попадання двох снарядів «градів» у двоповерхову будівлю дитячого садочку загинув охоронець та постраждала співробітниця садочку, діти отримали осколкові поранення. Загалом 5 загиблих, 17 поранених, 2 тяжко поранених дітей». 26 лютого 2022 року в Охтирці внаслідок ворожих обстрілів загинули 6 людей, поранені — 55. 3 березня 2022 року унаслідок численних атак на місто Охтирка, поранень отримали щонайменше 4 особи, загинуло – 7 людей. У ніч на 8 березня 2022 року (з 22.43 і до початку 02:00) військовослужбовці збройних сил рф iз застосуванням авiацiї бомбардували цивiльну iнфраструктуру м. Охтирка. Згідно даних прокуратури, у той день 14 людей отримали поранення. 24 березня 2022 року військові зс рф здійснили авіаційне бомбардування житлового мікрорайону в м. Охтирка на Сумщині. Як наслідок загинув 1 цивільний чоловік, постраждало щонайменше 20 осіб. 17 травня 2022 року по Охтирці був ворожий ракетний удар. П’ять російських ракет прилетіли по мирним цивільним об’єктам та спричинили чимало руйнувань та жертв серед цивільного населення. Так, від удару по місту, щонайменше п’ятеро поранених людей. 24 березня 2023 року внаслідок ворожої атаки по місту Охтирка щонайменше 4 чоловіків отримали осколкові поранення.
Щодо житлових будинків та об’єктів цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій, то загалом було зруйновано/пошкоджено щонайменше 149 об’єктів, серед яких і об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення, і будівлі житлово-побутового призначення, і об’єкти культурно-розважального закладу, і об’єкти інфраструктури життєзабезпечення тощо.
Аналіз підготували юристи ГО «Північна правозахисна група», в рамках проєкту «Синергія громадського та державного секторів для посилення захисту прав цивільного населення, яке постраждало внаслідок збройного конфлікту в Україні», який впроваджується у партнерстві з організацією «Черкаський правозахисний центр»
— Не взяти Охтирську громаду, щоб аналізувати ситуацію, ми не могли, — розповіла Наталія Єсіна, яка з 2014 року є переселенкою з Луганщини. — Це одна з найпостраждаліших громад в області. Прикордоння наразі не беремо: там працювати зараз неможливо, та й донори мають свою політику безпеки. Аналіз зібраної інформації показує, що під час повномасштабної російсько-української війни гинуть та зазнають серйозних поранень цивільні особи, стаються руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних та невибіркових обстрілів. Ми зафіксували тільки ті випадки, в яких є наслідки для населення та країни, але варто зауважити, що протягом всього звітного періоду обстріли здійснювалися зі наростаючою амплітудою та по об’єктах цивільної інфраструктури, спричиняючи при цьому тяжкі втрати серед цивільного населення.
Голова ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк, який працює над впровадженням проєкту «Синергія державного та громадського секторів для посилення захисту прав вільного населення, яке постраждало в наслідок збройного конфлікту в Україні», документує воєнні злочини в Україні та надає правову підтримку жертвам російської агресії зазначає, що попри чітку заборону застосовувати будь-яку силу щодо цивільних осіб та цивільних об’єктів держава росія регулярно порушує норми Женевської Конвенції.
– Статтею 51 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року передбачено, що цивільне населення як таке, а також окремі цивільні особи не повинні бути об’єктом нападів. Заборонено будь-які акти насильства чи загрози насильства, що мають головною метою тероризувати цивільне населення. Ст. 52 Додаткового протоколу так встановлено, що Цивільні об’єкти не повинні бути об’єктом нападу або репресалій.
ст. 8 Римського Статуту введено пряму заборону на умисне спрямування нападів на цивільне населення як таке або на окремих цивільних осіб, що не беруть безпосередньої участі у воєнних діях та напади на незахищені й такі, що не є військовими цілями, міста, села, помешкання або будівлі чи їх обстріл із застосуванням будь-яких засобів. Ракетні атаки на м. Умань є порушенням норм Міжнародного гуманітарного права та кваліфікується як воєнний злочин, та має бути розслідуваним Міжнародним кримінальним судом у Гаазі, – каже Тарас Щербатюк.