СПОРТ ДОЛАЄ СТРЕС
Реалії сьогодення такі, що всі ми маємо триматися, щоб вистояти заради перемоги і майбутнього. Від жахливих воєнних подій в Україні страждають усі, а особливо діти. Одним із доступних та дієвих способів подолати стрес, тривогу, негативні емоції, пов’язані з війною, є заняття спортом.
«Це хороша можливість для дітей не думати про сьогоднішні події і зосередитися на розвитку фізичних здібностей», – розповідає Олег Перепелиця.
Олег Васильович упродовж 35 років викладав фізичну культуру в Рябинівській загальноосвітній школі і 21 рік віддав праці тренером у Дитячо-юнацькій спортивній школі. У 2023 році він вийшов на пенсію, але продовжує тренувати дітей із легкої атлетики і лижних перегонів, а також веде гурток у КЗ «Центр позашкільної освіти» Кириківської селищної ради. Його вихованці – це його гордість. Команди під керівництвом Олега Перепелиці ставали переможцями та призерами районних, обласних і всеукраїнських змагань.
«Позаду – літні канікули, а це була хороша можливість для дітей перемикнутися з інтелектуальної діяльності на розвиток фізичних здібностей, підготуватися до нових змагань, відволіктися від сьогоднішніх подій у країні, – говорить Олег Васильович. – Фізична активність позбавляє тіло від накопиченої тривоги і стресу, від негативних думок. Заняття спортом є хорошою нагодою для спілкування, можна ще й завести нові знайомства і друзів за інтересами», – вважає він.
УЛЮБЛЕНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ТРЕНУВАНЬ
Останнім часом на території парку у сел. Кириківці Кириківської громади можна було спостерігати, як група дітей регулярно активно тренувалася, тоді як інші не знали, чим себе зайняти. Завжди поруч із ними – тренер Олег Перепелиця. За словами Олега Васильовича, не зважаючи на погодні явища, діти тренуються на свіжому повітрі протягом року, ледь не в спартанських умовах, але з задоволенням займаються спортом, загартовуючи себе.
На заняття до парку Олег Васильович возить дітей із с. Рябини власним авто двічі на тиждень. Три дні тренуються за місцем проживання.
Тренер говорить, що, у зв’язку з закриттям Рябинівської школи, дітей раніше організовано возили до Заводського ліцею, після уроків вони йшли тренуватися до парку, який поруч
«Наразі ж, у зв’язку з безпековою ситуацією, освітній процес відбувається онлайн, тож привозити спортсменів до парку доводиться самотужки, на власному транспорті, – розповідає тренер. – Умови тут дозволяють і тренуватися, і змагатися, є зручне місце для цього, більше того, у теплу пору року дерева дають тінь, що не так спекотно. На початку серпня й у вересні юні спортсмени показали свою фізичну підготовку під час змагання з легкоатлетичного кросу до Дня незалежності, до Дня пам’яті «Біжу за Героя», до Дня фізичної культури і спорту, що відбулися у парку селища», – розповів Олег Васильович. – Єдине, чого не вистачає в паркові, де ми тренуємося, так це облаштованості. Було б дуже добре, якби місцева влада приділила більшу увагу нашим дітям і створила дійсно належні умови для занять спортом. Влітку – це регулярне косіння бур’янів, бо спортсменам потрібні бігові доріжки і простір для тренувань, бажано б установити лавочки для відпочинку, спортивні тренажери. Упевнений, що сюди б приходили й інші діти і молодь, і що парк був би улюбленим місцем для відпочинку не лише для дітей-спортсменів, а й усіх бажаючих школярів, які б уболівати за своїх ровесників під час змагань, підтримували їх, а згодом, можливо, долучалися б до занять спортом і самі. Це набагато корисніше і приємніше, ніж даремно витрачати час. У містах Кролевці, Ромнах, де ми побували на змаганнях, є такі дуже чудові парки. Чому б і нам не створити такий? Тут є над чим подумати», – вважає тренер.
У ПЛАНАХ – ЛИШЕ ПЕРЕМОГА!
Під час зустрічі поцікавилися, які плани у спортсменів і їхнього наставника на найближчий час? Як виявилося, наразі всі готуються до чемпіонату України з кросу в м. Ужгороді, що відбудеться у кінці жовтня. Учні поїдуть захищати честь області і Кириківської громади зокрема.
Олег Васильович із задоволенням знайомить зі своїми вихованцями: «Дмитро Олефіренко – учень 9 класу Заводського ліцею, займається у спортивній секції з легкої атлетики лише 1,5 року, а вже має успіхи. Він – чемпіон області з кросу. Минулого року побував на змаганнях у м. Кролевці. Біжить 400 м, 800 м, 1500 м, 3000 м – усе в нього виходить, має перемоги і звання чемпіона області. Разом зі старшим братом тренується і молодший Артем, учень 5 класу, – з гордістю розповідає про юних спортсменів тренер. – Хлопчик перспективний, фізично розвинений, тож є надія, що він теж незабаром матиме неабиякий успіх. Вікторія Кириченко вже юніорка. У спорті 6 років. Якби не займалася лижами, то не побачила б ні Словенії, ні Германії, ні Австрії, а так і в Європі побувала, і пів України об’їздила, – розповідає Олег Васильович. – Вікторія – призерка чемпіонату України, чемпіонка області по кросу. Маргарита Стецюра також має успіхи, наразі навчається в Харківському фаховому коледжі спортивного профілю. Дівчинка виявила бажання поєднати свою долю з великим спортом, тож і вирішила розвивати свої спортивні можливості і вміння у профільному навчальному закладі».
Пишається тренер і своєю вихованкою Іриною Шевченко. Згадав і її, бо наразі спортсменка навчається в Національному університеті фізичного виховання і спорту України м. Києва. Якось він їй пророкував, що дівчинка буде чемпіонкою України, а вона наразі вже шестикратна чемпіонка України серед юніорів, а цьогоріч – ще й серед дорослих.
Олег Васильович розповів, коли Ірина ходила до 6 класу, він уперше повіз її на обласні змагання, і дівчинка сказала: «Я всіх тут порву». «Я їй тоді відповів, що хоча б була не останньою, то вже добре, а вона потрапила в десятку кращих. Це був її перший успіх. Потім уже в сьомому класі Ірина Шевченко побувала в багатьох містах, уже мала більший успіх, а у восьмому класі вона вже стала чемпіонкою області. Вікторія Кириченко тоді була призеркою, 2 – 3 місця посідала, а Ірина двічі посіла перші місця», – згадує тренер.
«ДІТИ В РЯБИНІ – БОМБЕЗНІ»
Наразі в с. Рябині Олег Васильович займається легкою атлетикою і лижними перегонами з 14 учнями.
Тренер уважно спостерігає за активністю місцевих дітей, агітує їх до занять, проводить роботу з батьками, щоб зацікавити спортом. І згодом батьки приводять дітей на тренування, певний час спостерігають за їхнім заняттям, умінням, бажанням займатися, визначаються. «Діти в с. Рябині – бомбезні, – не приховує своєї захопленості Олег Васильович, – не хочеться їх залишати просто так, вони всі такі перспективні!».
Вчаться у спортивній секції учні різного віку і навіть маленькі, зокрема, 2017 та 2018 року народження, вчаться бігати на ролерах. Із ними Олег Васильович займається в с. Рябині, де є певні умови: спортивний майданчик та спортивна зала. Через відсутність рівної асфальтової доріжки для даного виду спорту, заняття, в основному, проходять у спортзалі школи (про наймолодших спортсменів розповімо згодом).
ІНВЕНТАР НА КОЛЕСАХ
«Ось у мене тут весь інвентар, – показує Олег Васильович речі у багажнику свого автомобіля (там лежали черевики, ролери, інші спортивні речі для найменших). – Це – для малих, яких сьогодні привіз також у сел. Кириківку, разом із старшенькими легкоатлетами. Тут є невеличка ділянка більш-менш рівного асфальту, тож нехай діти потренуються на свіжому повітрі. Забезпечила дітей деякими ролерами ДЮСШ, а інші їм дісталися, так би мовити, у спадок, – розповідає тренер. – Пара таких вартує близько 8 тис. грн, потрібні до них ще й спеціальні черевики, а лижі так узагалі – до 15 – 20 тис. грн, а ще потрібне кріплення, що вартує десь близько двох із гаком тисяч. А дітям вони є першою необхідністю для занять».
Дуже вдячний Олег Васильович директору ДЮСШ Григорію Рибалці за підтримку спортсменів, його ентузіазм, відданість своїй справі, небайдужість. Григорій Петрович постійно вболіває за своїх вихованців, знаходить різні можливості і спонсорів для здійснення поїздок на змагання. Також тренер дякує батькам, які зацікавлені у фізичному розвитку своїх дітей, підтримують їхнє заняття, знаходять фінансову можливість для здійснення їхньої поїздки на змагання, радіють їхнім успіхам, нехай навіть поки що маленьким, але особистим, до яких вони йдуть поступово, крок за кроком.
А поки що бажаємо юним спортсменам підкорювати найвищі вершини у спорті, прославляти Україну далеко за її межами, а їхньому тренеру – міцного здоров’я і найкращих вихованців.
Олена ТЯГЛЕНКО