icon clock07.05.2024
icon eye633
Новини

Релокована газета “Ворскла” для ВПО і про ВПО: Удома бути найкраще!

Родина пенсіонерів Івана Яковича і Надії Іванівни Сорокопудів із сел. Великої Писарівки Охтирського району, як і багато їхніх земляків, у березні цього року вимушені були шукати якесь житло у більш безпечних, віддалених від кордону з росією населених пунктах, рятуючись від ворожих обстрілів. Із малої батьківщини Надії Іванівни, с. Попівки Великописарівської громади, жителі виїхали ще раніше, в тому числі й її брат Іван, який на той час поки що зупинився у родині сестри. Попівка взагалі на «нулі», тож, як і його мешканці, зазнавала постійних обстрілів, а домівки – руйнувань.


І ось небезпека посилилася й у Великій Писарівці. Через знайому Івана Яковича, пані Галину з сел. Кириківки, родині вдалося знайти прихисток. Жінка проживає самотньо, тож люб’язно запропонувала їм трьом житло, бо добре розуміє, що кожен може опинитися в такому ж становищі.
Для родини Сорокопудів це вже не перший переїзд, коли доводилося рятувати життя. На початку війни, під час посилення обстрілів Великої Писарівки, Надія Іванівна, у пошуках прихистку, разом із донькою й онуками евакуаційним коридором виїхали за кордон. Іван Якович залишився вдома. Ніхто не знав, на який час вони їдуть, де будуть, чи зможуть там жити.


Через пів року життя наших земляків у Польщі стало нестерпним через… тугу за Батьківщиною. Щодня вони жили з думками, що потрібно їхати додому. Віра в те, що війна ось-ось закінчиться, пересилила їхню свідомість.


І ось Іван Якович зробив собі закордонний паспорт і поїхав до Польщі за своїми рідними. Яка ж то була радість для його дружини Надії Іванівни, коли вона йшла рідними вулицями, зустрічала земляків і з усіма віталася. І плакала від щастя, що повернулася на рідну землю. Може, хтось подумає, що обстріли припинилися? Ні, просто вдома – найкраще! Тут усе рідне і близьке. Воно й пахне по-інакшому, і гріє тепліше. Тут усі свої, і на кожному кроці чуєш рідну мову. Вдома зайнялися звичними справами. Жили, як усі: прокидалися вранці, дякували Богу, що живі, лягали спати й просили Його, щоб дав можливість дожити до ранку. На жаль, небезпека чатувала на кожному кроці. Невідомо було, кому наступному прилетить «подарунок» від ворога.


Донька Івана Яковича й Надії Іванівни, через постійний страх під час вибухів, восени прийняла рішення своїх неповнолітніх дітей знову вивезти за кордон. А вже коли у березні цього року мешканці Великописарівської громади, зокрема, прикордонних населених пунктів, масово почали виїжджати у безпечніші місця, подружжя пенсіонерів також виїхали і цим врятувалися від загибелі.
Деякий час родина мешкала у знайомої в Кириківці, а коли власниця будинку прихистила до себе ще декількох людей, стало тіснувато, то ж вони спробували пошукати інше житло. Незвично і незручно жити в гурті, з чужими людьми. Не кожен може пристосуватися до нових умов, хіба що на декілька днів, але ж усе затяглося на довше.


На жаль, у рідному селищі нічого не змінилося. Обстріли не стихають. Пощастило знайти хатинку в с. Іванівці. Місяць пожили на новому місці, але додому хотілося дуже, де всі умови, там особисті речі, яких не вистачає. І ніхто не міг пенсіонерів стримати. Весна вимагала виходити на городи, це, по-перше, а по-друге, у доньчиній квартирі вибухом пошкодило дах, а вона за кордоном, тож потрібно рятувати житло й меблі від можливих дощів. Власна ж хатина, якій по документах уже сто сорок років (!), і останні з них п’ятдесят вважалася в аварійному стані, після прильотів КАБів і зовсім стала не придатною для проживання. Та й немає в ній ні світла, ні газу. Ішли дощі, тож додали ще шкоди. «Відбудовувати її вже ніхто не буде, – говорить Іван Якович. – А головне – не відомо, що нас чекає у майбутньому. Навколо нашого будинку – суцільні руїни, нікого із сусідів немає, весна буяє, а городи стоять незаймані. Картина не для слабкодухих…»


У Великій Писарівці залишилася батьківська хатина, в яку й вирішила переїхати родина Сорокопудів. Домовилися з перевізником, щоб забрав особисті речі, які були при них, заплатили гроші, і вже вони мчать додому, у рідне селище. Відразу обсадили невеличкий город. Надію Іванівну одинокі земляки просять допомогти виконати різну домашню роботу, тож вона щодня поспішає до них, не відмовляє.


«Позавчора пролетіло над хатою дві бомби», – розповідає Іван Якович. – А потім, через день, ще дві. Куди вони впали – невідомо, але десь недалеко, ми саме на городі були, якось так страшно стало. Уже нерви геть не ті, що були до війни, та й узагалі, через цю війну відчуваєш себе зовсім старим і немічним. Але хочеться вірити, що все ж буде перемога, тож нікуди поки що не хочемо їхати. Будемо вдома, бо ми тепер знаємо, що тут найкраще, тут і стіни гріють, і дихається легко. Не потрібні нам ніякі «гуманітарки», будемо їсти вирощену картоплю. Не хочемо поневірятися по світу, не такі ми вже молоді та й не з такими статками. Із нашими пенсіями далеко не поїдеш, та і транспорту свого немає. А хто нас возитиме туди-сюди? Не кожен хоче їхати у небезпечну зону, а коли погоджується, то не за малі кошти. Сподіваємося на краще».


Олена ТЯГЛЕНКО

Підготовано у рамках проєкту “Релокована газета “Ворскла” про ВПО і для ВПО” реалізується за підтримки Освітнього Дому прав людини — Чернігів, Human Rights House Foundation та проєкту ESU.Проект ESU / Програма «Стійкість» реалізується Фондом домів прав людини у консорціумі громадських організацій на чолі з ERIM International, у партнерстві з Фонд Східна Європа, Human Rights House Tbilisi, Беларускі дом правоў чалавека імя Барыса Звозскава та Black Sea Trust for Regional Cooperation за фінансової підтримки European Union in Ukraine.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *