Великописарівська громада відзначила третій День народження.
Минув третій рік із дня створення Великописарівської об’єднаної територіальної громади. Половину цього часу ми прожили в умовах війни. Кожний день, що минув, приніс у громаду біль, втрати здоров’я і життя як серед цивільного населення, так і серед воїнам, які виборюють для всіх нас право жити у своїй вільній країні.
Завдячуючи нашим захисникам та захисницям, Великописарівська громада незмінно займає 511,4 кв. км і живе під гаслом: «Тут починається Україна». На жаль, кількість мешканців скоротилася на 20 відсотків у порівнянні на час створення громади. Вірю, що після перемоги більшість земляків повернеться додому.
А сьогодні ворожі обстріли спричиняють руйнування і знищення майна населення, бізнесу, муніципалітету. При виконавчому комітеті Великописарівської селищної ради створена і працює комісія з обстеження і фіксування завданої шкоди. Основне навантаження лягає на 5 — 6 працівників селищної ради, які, ризикуючи потрапити під обстріли, виходять на об’єкти заради того, щоб власники домогосподарств отримали будівельні матеріали і державні виплати.

На сьогодні складено більше 1100 актів про пошкоджене і зруйноване майно.
Крім того, зафіксовано 15 фактів пошкодження об’єктів дрібного підприємництва, 11 — сільськогосподарського бізнесу, 35 — адміністративних будівель культури, освіти, медицини, соціального захисту, поліції, ДСНС, банків, пошти, укртелекому, державного управління. Зруйновані терапевтичне відділення і дитячий садочок у Пожні.
Ворог не зупиняється, і ми маємо сьогодні зруйновані мости, пошкоджені дороги. Від центру громади відрізані села Дмитрівського старостату, бо у цьому році повністю зруйнована дорога Т1705 на ділянці, що прилягає до повороту на Олександрівку. Дозволу на відновлення цього відрізку військові не дають, у зв’язку з небезпекою проведення ремонтних робіт.
Поряд із цим зусиллями обласних служб вдалося відновити проїзд до села Попівки, де у двох місцях було, практично, знищено дорожнє полотно. Сумська обласна адміністрація обіцяє підсипати пошкоджені місця щебенево-пісочною сумішшю.
Ворожими обстрілами фактично зруйноване енергетичне господарство, що обслуговувало не лише нашу громаду. Тому шість населених пунктів Дмитрівського старостату більше ніж пів року знаходяться без електроенергії, а Попівка — без зв’язку.

Населення попереджене про евакуацію з 5-кілометрової зони, та більшість жителів із цих сіл свідомо відмовилися залишати домівки.
Але ми не маємо права опускати руки, тому що нашим захисникам значно важче, ніж нам. Ми мусимо робити свою роботу в рази краще, ніж ми робили її до цього.
І головний наш пріоритет — це підтримання обороноздатності нашої країни.
У громаді розроблена й працює відповідна програма, що передбачає 11,4 мільйона гривень на фінансування Збройним Силам України. Ця сума була сформована відповідно до запитів військових частин, і коли надходить лист до громади від військових, ми одразу оголошуємо тендери, укладаємо прямі договори на придбання або виділяємо субвенцію на військову частину.
Сумська обласна військова адміністрація аналізує внесок усіх громад щодо в обороноздатність держави у перерахунок на одного жителя. Великописарівська громада щодо цього — на першому місці в Охтирському районі і має один з найвищих показників в області. Це 1200 гривень у розрахунку на одного жителя.
На сьогодні ми профінансували близько половини від запланованої суми — це майже 5 млн гривень. Думаю, що до кінця цього року на запити наших захисників ми виділимо всі передбачені кошти.
Наступний пріоритет роботи — безпека наших громадян.
Більше року ми працюємо над приведенням до ладу протирадіаційних укриттів. За часи мирного життя, коли ніхто не чекав війни з боку росії, укриття були захаращені, мали неналежний вигляд, система опалення була вирізана, пошкоджені інші комунікації. Укриття перетворилися в підвали, куди навіть не можливо було зайти через різний хлам, що там накопичувався багато років.
Від райдержадміністрації нам було передано 14 укриттів, що навіть на слово «укриття» не дотягують. Одне з них повністю було зруйноване.
Поступово 13 укриттів-підвалів були розчищені від сміття. Сюди провели електроенергію, завезли стільці, ліхтарі, забезпечили водою. 8 укриттів повністю підготовлені, про що складені акти обстеження. Над іншими працюємо. Крім того, фонд укриттів був розширений за рахунок п’яти найпростіших укриттів. Ми і в подальшому будемо доводити до ладу ці приміщення, щоб усі 100% були готові за необхідності прийняти людей та були забезпечені відповідно до вимог законодавства.
Також працюємо над залученням інвесторів, які мають наміри надати в громаду модульні укриття.
Наступний пріоритет нашої діяльності — це відновлення пошкодженого майна.
Наприкінці 2022 року ми видали майже на 20 млн будівельних матеріалів, що були придбані з державного бюджету для відновлення житла населення.
У цьому році запрацювала програма єВідновлення. Кожен мешканець громади, майно якого постраждало від збройної агресії, має можливість через застосунок ДІЯ подати заявку на компенсацію і отримати певну суму на відновлення.
На сьогодні майже 2 мільйони гривень зайшли на картки наших мешканців, ще 24 заяви, практично, на ті самі 2 мільйони оброблені і до кінця місяця будуть внесені в базу для зарахування на карткові рахунки наших громадян.
Що стосується майна бізнесу, то зараз держава розробляє механізм відшкодування понесених збитків. У нашій області запроваджена програма підтримки підприємців, що надає компенсації за зруйноване майно бізнесу до 100 тисяч гривень. За звітний період троє підприємців отримали передбачені програмою виплати.
А ще ми дякуємо нашим донорам, які активно беруть участь у відновленні домогосподарств наших жителів, — ГО АКТЕД, Міжнародна організація з міграції, Людина в біді, “Проліска”, ТЧХ, ФАО ООН, ЮНІСЕФ і т.д. Це список основних.
Що стосується відновлення пошкоджених майже 40 об’єктів приміщень муніципальної власності, механізм щодо цього в державі ще не відпрацьований. Громада власним коштом відновлює пошкоджене комунальне майно. З бюджету профінансовано 4,2 млн грн. Цих коштів недостатньо, щоб достойно відновити пошкоджене. Ми намагаємося після обстрілів швидко склити вікна, латати дахи для того, щоб приміщення не зазнали руйнувань від впливу погодних явищ.
А тепер про виконання власних, делегованих і повноважень.
МЕДИЦИНА
Медицина у нашій громаді представлена двома комунальними некомерційними підприємствами. З різних об’єтивних і субєктивних причин ми втратили майже 600 декларацій, укладених із сімейними лікарями. А значить, втратили фінансування від Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
Загальна кількість пацієнтів, які звернулися до свого лікаря, склала 12,7 тисячі. У стаціонарі проліковано 1263 хворих, що на 14 відсотків більше минулорічного показника. Вважаю, що збільшення кількості стаціонарно пролікованих пацієнтів є результатом фаховості наших лікарів і зміцення матеріально-технічної бази наших медичних закладів.
Рік тому у Великописарівській громаді було відкрито нове приміщення терапевтичного відділення. З того часу ні на день не припинявся процес оновлення медичного обладнання і приміщень.
Не буду перераховувати дрібні придбання. Варто назвати дороговартісне обладнання, що забезпечить у подальшому роботу і надання якісних послуг жителям нашої громади і всім іншим бажаючим.

Насамперед, це новий, відремонтований рентгенологічний кабінет із якісною рентген-діагностичною системою Calypso італійського виробництва, оснащений цифровою системою, що забезпечує високу якість зображення і знижену дозу опромінення пацієнта. Він дозволяє проводити рентгенологічні дослідження грудної клітини, кісток, суглобів. На ньому за 7 місяців (з квітня по листопад) проведено 730 рентгенологічних досліджень (тобто, 104 обстеження в місяць замість 80 на п’ятдесятирічному морально і фізично застарілому обладнанні).
Також у звітному періоді придбано і отримано від донорів рентген для проведення дослідження щелепно-лицьової системи (164320 грн), авторефрактометр для діагностики зору (311475 грн), сучасне гінекологічне крісло (136900 грн), операційний стіл (126850 грн), генератори (8 шт.), обладнання для штучної вентиляції легень (ШВЛ), ультра-звукового дослідження (УЗД), реанімобіль для “вторинки” й автомобіль для “первинки” від норвезьких партнерів.
Загальна сума гуманітарної допомоги на медичну галузь громади склала майже 6 мільйонів гривень.
Набуло сучасного вигляду адміністративне приміщення “первинки”. Вторинка” розпочала роботу над створенням нового хірургічного відділення.
ОСВІТА
Підбиваючи підсумки роботи освітньої галузі, на жаль, маємо констатувати факт, що наші школи потрапили в трійку гірших за результами національного мультипредметного тесту в області.
Вважаю, що основною причиною стала війна, бо і діти, і батьки, і вчителі перебувають у стресі. Але ми маємо розуміти, що діти — цвіт нації. Вчителі не мають права надавати неякісні освітні, а селищна рада — неякісні управлінські послуги. Тому заради майбутнього докладаємо максимум зусиль для створення умов для отримання знань, розвитку і доступності до освітніх послуг нашими дітками.
Серйозні придбання у цьому році — це шкільний автобус, сходовий підйомник для дитини з особливими потребами, інклюзивно-ресурсна кімната і кабінет психолога, інтерактивне обладнання і дидактичні матеріали, набори робототехніки для стемосвіти, генератори, спортивний інвентар для ДЮСШ.

Крім того, фінансово стимулюємо і мотивуємо кращих: один здобувач освіти став стипендіатом голови Сумської державної адміністрації, дев’ятьом призначено стипендію Великописарівського селищного голови, двом педагогам встановлено доплати до заробітної плати в розмірі 50% та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі посадового окладу.
Наші діти мріють, прагнуть, досягають мети! У 2022 — 2023 навчальному році вихованці Великописарівської станції юних натуралістів узяли участь у восьми конкурсах на рівні громади, у 18 конкурсах — на рівні області, у 12 — всеукраїнських і 3 — міжнародних конкурсах. Відповідно маємо 11 обласних, 15 всеукраїнських і 10 міжнародних переможців.
Гуртківці будинку дитячої та юнацької творчості долучилися до 11 заходів місцевого рівня, до 28 обласних і 2 міжнародних конкурсів. Маємо 215 переможців обласного і 65 переможців міжнародного рівнів.
Спортсмени також нас радують, бо, незважаючи на складну небезпечну ситуацію, провели 5 заходів місцевого рівня, взяли участь у 10 обласних конкурсах і 6 всеукраїнських.
Тут ми маємо 16 переможців в області і 6 переможців всеукраїнського рівня.
МУЗИКА
Пишаємося нашими музикантами. Учні музичної школи взяли участь у 14 міжнародних, 3 всеукраїнських, 1 обласному конкурсах. Тут також маємо переможців і сподіваємося, що оновлена матеріальна база у вигляді бандури, електрофортепіано, класичної і бас- гітари, ноутбуків дасть можливість нашим діткам додати до скарбнички здобутків нашої громади нові результати.

КУЛЬТУРА
Незважаючи на війну, ми маємо тримати культурний фронт, тому що зв’язок поколінь, підтримання традицій і їх примноження є основою будь-якої нації. Величезна увага приділяється відновленню пошкоджених будівель культури, облаштування в них укриттів.
Ще до повномасштабної війни ми розпочали оновлення Будинку культури у Ямному, і сьогодні це застаріле приміщення перетворюється на сучасний громадський простір. У ньому проводяться заходи для дітей і дорослих. У відремонтованому малому залі працівники відділу культури у співпраці з громадською організацією «Простір рівних можливостей» долучилися до реалізації проєктів «Молодіжні центри як осередки стабільності» в межах програми «Тримай» до проєкту підтримки прифронтових волонтерів у Сумах за підтримки агентства США.
У рамках цих проєктів ми отримали культурно-освітні конкурси і заходи, а також матеріальні речі: генератори, проєктори, екрани, авдіосистеми, термопат, фліпчарт, набори мобільних меблів, пуфи, мішки-груші та інші корисні дрібниці, без яких ми вже не уявляємо своє життя.
Вагомим внеском у майбутнє переформатування культури є отримання трьох одиниць техніки від благодійників з Норвегії. Одна із них була передана у нашу первинну ланку медицини, інші дві залишилися для задоволення культурних потреб мешканців громади. Один із них перетвориться на бібліотеку на колесах, що поряд із запуском електронного каталогу у системі Koha забезпечить якісні бібліотечні послуги не лише жителям Великої Писарівки, а й сіл усієї громади.
Наявність автомобілів уже сьогодні надала можливість нашій мобільній майстерні відвідати, практично, всі населені пункти з культурними заходами, крім прикордоння.
Ну, і звісно, яка культура без української пісні? Сьогодні ми маємо колектив зі званням “Народного”. Це — «Зорецвіт».
На жаль, гордість нашої громади — пісенний колектив «Вечорниці» — майже десятиліття, як втратив це почесне звання. На щастя, збірігся основний склад колективу, яким Господь дарував потужний талант. Тому маємо амбітні плани — у цьому році повернути звання “Народного” нашій перлині – «Вечорницям» і гарненько попрацювати над отриманням звання “Народних” ще двом нашим колективам – «Вільняночці» і «Веселим молодичкам» із Розсошів.
Як виявилося, ми багаті й талантами поетичними. Не зважаючи на війну, працює літературно-поетичне об’єднання «Джерело натхнення», і саме поезії цих людей стали основою для наповнення першої власної книжки нашої громади.
Вірші місцевих авторів були систематизовані і лягли у збірку «Великописарівщина поетична». Сподіваюся, що ця книжка буде не останньою, у збірці книг про нашу малу батьківщину, що розкаже і прославить нашу Великописарівщину під гаслом «Тут починається Україна».
Ну, і звісно ж, однієї із складових культури є бібліотека. Щоб у час тотальної цифровізації населення не втратило бажання читати книги, весь час працюємо над наповненням бібліотечного фонду. У звітному періоді за кошти місцевого бюджету, за благодійні внески, у результаті участі у різних розіграшах і конкурсах фонд нашої бібліотеки поповнився на 866 екземплярів.

Уперше у 2023 році депутатами було прийняте рішення про бюджет участі, що дасть можливість жителям та об’єднанням громади визначатися з власними потребами і реалізовувати свої задуми на партнерських засадах з місцевою владою, як суб’єктом управління. Фактично цим проєктом ми вчимо жителів громади не чекати пасивно, поки влада здогадається про їхні потреби, а самим озвучувати своє бачення розвитку території і на умовах співфінансування реалізовувати бажане.
Сім команд вийшли на конкурс, захистили свої плани, сьогодні три із них реалізовані, два — на стадії реалізації і два можуть бути зняті із фінансування, тому що їх ініціатори пасивно поставилися до втілення в життя своєї ж мрії.
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ
У громаді розроблені і діють кілька цільових програм, що забезпечують соціальний захист нашого населення. Сума затверджених коштів у 2023-му році складає майже 2,5 мільйона гривень, що на 1,9 мільйона гривень більше, ніж у 2022 році. Основні видатки соціального спрямування — це виплата стипендії громадянам, яким виповнилося 100 і більше років, виплата матеріальної допомоги пораненим захисникам, лікування хірургічних і онкологічних захворювань, допомога на поховання наших захисників і впорядкування місць їх захоронення, виплати громадянам, майно яких постраждало внаслідок пожежі. 442 тисячі гривень були виплачені особам, які здійснюють догляд на непрофесійній основі. У вересні поточного року у програму було додано 1,3 мільйона гривень для відшкодування вартості чи частини вартості придбання альтернативних джерел енергії для жителів Дмитрівського старостинського округу, які з травня залишилися без електроенергії.

БЛАГОУСТРІЙ І ТРАНСПОРТ
Величезний обсяг роботи був виконаний фахівцями відділу економіки селищної ради, щоб налагодити транспортне сполучення між населеними пунктами громади й адміністративним центром. До 2023 року доїхати до Великої Писарівки громадським громадським транспортом можна було лише з Добрянського, Пожні і Вільного.
У цьому році була розроблена програма «Соціальний автобус», і вже у лютому у Попівці, Тарасівці і Ямному запущено пілотний проєкт, що дав можливість безкоштовно жителям цих сіл раз на тиждень відвідати Велику Писарівку і повернутися додому.
Ще через місяць завдяки гуманітарній місії «Проліска» ми запустили соціальний рейс до Росошів.
За цей період послугами соціального маршруту скористалися 1840 пасажирів.
На жаль, зважаючи на безпекову ситуацію, довелося припинити рух автобуса до Попівки.
Болюче питання — це стан наших доріг. Я говорю “наших”, бо ми ними користуємося, хоча більшість доріг, що проходять територією громади, належать державі в особі Служби автомобільних доріг і “Доріг Сумщини”. Велика біда трапилася, коли підірвали дорогу на Попівку. І лише завдяки злагодженій нашій роботі і підприємства “Дороги Сумщини”, були засипані піском величезні вирви на дорозі.

Ну, і звісно ж, велика проблема у нас із сполученням з Дмитрівським старостинським округом, де в результаті воєнних дій також було повністю зруйновано дорожне полотно по Т-1705. Перспектив відновлення цієї дороги поки що немає.
На початку літа зробили ямковий ремонт комунальних доріг у Великій Писарівці, за потребою проводилося грейдерування доріг у всіх селах.
Зроблено капітальний ремонт, а фактично, побудована дорога по Ямному.
Майже 5 мільйонів грн виділено з місцевого бюджету на ремонт дороги Р-45 Т-1705, де зроблені суцільними ділянками три найбільш небезпечні аварійні ділянки. Ці кошти виділені на умовах співфінансування, тому на ту саму були зроблені ремонти Р-45 і Т-1705 за кошти служби автомобільних доріг.
Зроблено фрезерування дорожнього полотна Р-45, що поліпшило доїзд до кордону з Харківською областю, просипана ділянка дороги до Тарасівки.
Більш привабливими стали наші дороги, завдяки небайдужим працівникам Будинку дитячої та юнацької творчості, селищної ради, Добрянського старостату, небайдужим жителям громади, які привели в належний стан і розмалювали зупинки громадського транспорту. Радію, що вони виглядають зараз дуже яскраво і патріотично.

У минулому році припинила діяльність автостанція. На численні запити до її керівництва ми отримували формальні відписки про нераціональність відновлення її роботи. Наше прохання дати в оренду приміщення, також отримали відмову. Тому було прийняте рішення облаштувати власну зупинку, щоб вона не вибивалася із загального архітектурного ансамблю, виготовили її в тому ж стилі, як уже існуючі у нас малі архітектурні форми. Планується під’єднати її до електромережі, дати wi-fi і можливість заряджати тут телефони.
Уперше в цьому році масштабно підійшли до благоустрою колодязів. Із 120 наявних громадських колодязів капітально було відремонтовано двадцять.
Паралельно займалися відновленням сполучення через річку Ворсклу в селах Вільному й Добрянському, відремонтувавши мости загальною протяжністю 30 і 56 метрів відповідно. Відремонтовано близько 30 метрів пішохідного переходу між вулицею Горка (село Вільне) і Ямним.
У Великописарівській громаді є більше 60 пам’ятників, що встановлені у минулому столітті на честь подій тієї епохи. Всі вони щороку ремонтуються, але вже тричі відпрацювали свій експлуатаційний ресурс, і навіть їх поточний ремонт потребує значних витрат коштів, сили і часу. Тому отримали дозвіл і висновок профільної комісії поступово міняти найбільш аварійні монументи на сучасні стели і пам’ятні плити.
АЛЕЯ СЛАВИ
У серпні-жовтні цього року був побудований меморіал для вшанування захисників, які народилися, навчалися, проживали чи загинули на території нашої громади. Ми маємо пам’ятати, завдяки кому ми сьогодні живемо і працюємо.


* * *
Користуючись нагодою, до третьої річниці створення Великописарівської громади і завжди, дякую нашим захисникам і захисницям, кожному вчителю й учню, кожному лікарю і пацієнту, кожному соціальному працівнику і його підопічному, кожному підприємцю і покупцеві, кожному фермеру і найманому працівнику, кожному волонтеру і кожному працівнику культури — усім, хто власним прикладом продемонстрував, що маленька громада на кордоні гідно адвокатує інтереси всієї України на світовому рівні.
Слава Україні!
З повагою — голова Великописарівської селищної ради Людмила БІРЮКОВА