Зелений рай. Ворскла, луки, старі сади, ліси і родюча земля… Жили собі люди, як у Бога за пазухою… Наверху – Скіфські кургани, видно кусок росії, Козицьку церкву, Попівку, Орлівку, Дмитрівку, Лукашівку і частково – Велику Писарівку. Високовольтні стовпи нагадують про город Вольний, з якого почалися перші спогади про наш край. Люди тут жили завжди…». (Михайло Обідець, фільм «Дивосвіт Слобожанщини»)
Це про найсхіднішу точку Гетьманського національного природного парку. Фільм вийшов у 2016 році. Там ідеться про пізнавальну екскурсію юних натуралістів Великої Писарівки по екологічній стежці «Дивосвіт Слобожанщини». Тема «Первоцвіти». Перші весняні квіти, дерева розпускають бруньки, суха трава шурхотить під ногами, величезний дощовик, павуки без павутини, гудуть джмелі, повітря дзвенить і пахне, учні і вчителі слухають розповідь провідника природи. Справжній рай на землі, який зруйнувала росія.
Гетьманський НПП створений 27.04.2009 року. Розташований у Тростянецькому, Великописарівському та Охтирському районах (Наразі Охтирський район).Площа -23360,1 га, в т.ч.11673 га у постійному користуванні. Північно-східна та центральна частини нацпарку розташовані на відрогах Середньоруської височини, а південно-західна – на Полтавській рівнині. Територія НПП витягнута вздовж долини р. Ворскла на понад 120 км від кордону з рф і простягається за течією Ворскли до межі з Полтавською областю. У структурі Гетьманського НПП є відділи охорони та відтворення природних комплексів, науки, екологічної освіти та рекреації. Парк включений до Смарагдової мережі України як самостійна ділянка.(«Природно-заповідний фонд Сумської області». 2019 р.)
Війна змінила наше життя, порушила наш земний рай. Як сьогодні ведеться у Гетьманському НПП? Які виклики внесла війна у діяльність нацпарку? Запитаємо у фахівців.
ОЛЕКСАНДР КВАРТА, в.о.директора Гетьманського НПП:
«З початку повномасштабного наступу до кінця березня 2022 року на території Гетьманського НПП та навколо нього велись інтенсивні бойові дії між російськими військами, які наступали на Київ через Сумщину та силами ЗСУ. Навіть після деокупації парку частина його території біля кордону з росією перебуває під регулярними обстрілами. Усе це призвело до пошкодження тисяч гектарів лісів та інших екосистем в межах Гетьманського НПП… Територія нацпарку – це територія, яка повинна максимально оберігатися від пошкоджень природних екосистем. Натомість вона потерпає від руйнувань, завданих війною. Говоримо про обстріли, рух військової техніки, забруднення грунтів та пошкодження рослинного покриву, яке ми спостерігали на нашій території. Ми бачили ділянки, куди окупанти скидали боєприпаси, створюючи вирви глибиною з людський зріст та знищуючи дерева у радіусі 50-70 метрів… Та попри війну ми повинні захистити і зберегти Гетьманський НПП» (із проєкту «Посилення транснаціональної громадської мережі Ekonet по захисту клімату і довкілля” 18.10.2023р.).

«Наразі Гетьманський НПП працює у штатному режимі. Рекреаційна робота парку призупинена. Відповідно до розпорядження Сумської ОДА заборонено вхід і в’їзд у ліси. Зрозуміло чому. У місцях відпочинку триває пауза на період війни. Аналіз території нацпарку, де проходили і де можливі бойові дії становить близько 90% території парку. ДСНС фіксують ворожі прильоти. Велика територія нацпарку необстежена, небезпечна і потенційно забруднена вибуховими предметами. Служба державної охорони Гетьманського НПП, наукова діяльність і екоосвіта продовжуються. Ми також співпрацюємо із грантовими проектами міста Охтирки. Укладений договір, де Гетьманський НПП є підрядником деяких пунктів. Опрацьовуємо тему впливу військових дій, проблему й оцінку сучасного стану водних ресурсів, напрацьовуємо наукове бачення стабілізації різних природних ситуацій.
Територія річки Ворскла являється захисною смугою і підлягає охороні. Зокрема, полювання на бобрів на території парку заборонено. Це їхня домівка, і ми повинні її оберігати. Треба регулювати їхню чисельність. Ми співпрацюємо із науковцями інших нацпарків та моніторимо чисельність біорізноманіття».
МИХАЙЛО ОБІДЕЦЬ, провідний фахівець із екоосвіти, працюючий пенсіонер.
«Наразі живу і працюю в Тростянці, викладаю дітям екоосвіту у навчальних закладах, в укриттях. Розповідаю про збереження навколишнього світу, зимовий ліс, допомогу птахам. Я народився, виріс і працював у Великій Писарівці. Там мій дім. Як розбило хату у березні 2022 року, дивом залишився живий. Жив у літній кухні, ремонтував дім, і не збирався нікуди виїжджати, та прийшлося. До війни, до пенсії працював директором станції юних натуралістів у Великій Писарівці, працював на радіо і певний час був редактором «Ворскли». Тепер працюю у Гетьманському НПП. У 2013 році була відкрита перша екологічна стежка у Гетьманському НПП «Дивосвіт Слобожанщини». І я її творець – дослідив, описав маршрут і проводив екскурсії для дорослих і дітей.

Коли війна була далеко на стежці побували не тільки українські мандрівники, а й закордонні: французи, литовці, латвійці, німці, японці … «Дивосвіт Слобожанщини» – екологічна стежка має цікавий маршрут. Луки, озера, гора між ярами, дубовий ліс, Скіфські кургани. На екостежці 10 зупинок. Є два маршрути на 5 і на 10 км. Люди були в захваті від нашої природи. Як зараз пам’ятаю те пахуче повітря, медові пахощі довкола, дзижчання джмелів, пташиний спів, криниці-джерела. Краще розповідати, коли йдеш по території. Гетьманський парк – найдовший парк в Україні. Ще до великої війни дороги були нікудишні, а тепер і поготів – мости підірвані, дороги розбиті, територія постійно обстрілюється. Тепер «Дивосвіт Слобожанщини» – небезпечна зона. Та все одно хочу додому. Після війни можна почистити береги Ворскли, налагодити дороги, поставити мости, відновити життя і повернутися додому, у рідну Велику Писарівку».
ВАЛЕНТИН СТАЛИНСЬКИЙ, провідний фахівець із екоосвіти Гетьманського НПП, керівник спортивного туризму при МАН учнівської молоді, вчитель трудового навчання у ліцеї імені Антоненка-Давидовича.
«У школі працюю з дітьми дистанційно. По екоосвіті напрямок діяльності теж обмежений. Тому проводимо екскурсії по наших двох міських парках, в урочище Ківшар, там де можна, де перевірені місця, стараємось придумати безпечний маршрут. Група мандрівників – дорослі і діти, члени туристичного клубу «Азимут» та їхні діти. Нещодавно здійснили екологічну екскурсію до Свято-Троїцького монастиря. Тамтешня місцевість входить до меж Гетьманського НПП, Під час мандрівки побачили частину нацпарку де річка Охтирка впадає у Ворсклу. Ми не вперше досліджуємо ту місцевість і цього разу відзначили, що річка дуже заросла куширям. Поєднуємо екоосвіту і відточуємо туристичні навички, досліджуємо природу і вчимося долати перешкоди. Плануємо велопоходи по території Гетьманського парку, готуємо цікаві маршрути по унікальним місцям нашої громади. Цікаве поруч».
НАТАЛЯ КВАРТА, провідний фахівець з екоосвіти і рекреації, волонтерка охтирського осередку товариства Червоного Хреста в Україні.
«Раніше ми постійно проводили екскурсії по території Гетьманського парку, проводили різноманітні заняття і дослідження біорізноманіття у природному середовищі. Війна змусила нас працювати у закритих приміщеннях, в укриттях. Сьогодні існує заборона для екскурсій у малодосліджених місцях. З дітьми зустрічаємося у бібліотеках міста, у навчальних закладах. Проводимо уроки «Я досліджую світ». На майстер-класах майструємо годівнички для птахів, зокрема для кажанів. Це наша співпраця із харківськими волонтерами. Тепер ті кажанятники пригодилися у Литовському бору. Також проводимо онлайн уроки і лекції. Наші науковці проводять облік зимуючих птахів. Популяція птахів на території нацпарку збільшилася внаслідок бойових дій і зміни клімату. На міжнародний день пінгвінів також провели цікаву зустріч із дітками у бібліотеці. Розповідали про пінгвінів і про станцію академіка Вернадського. Для дорослих теж організовуємо майстер-класи».

ВІКТОРІЯ ЛЕЩЕНКО, провідний фахівець із екоосвіти Гетьманського НПП.
« Я ВПО, переселенка із Великої Писарівки. Уже півтора року живу і працюю в Охтирці. Займаюся із юними натуралістами великописарівчанами в укритті на базі Охтирського молодіжного центру. Навчання проходять за змішаною формою навчання. Веду гурток «Горщечкові рослини». Цікаві заняття і зустрічі по всім міжнародним екологічним святам. Зі своїми підопічними ведемо зимовий облік птахів, майстер-класи із виготовлення екогодівничок, які діти розвішували згодом неподалік своїх домівок. Нещодавно разом із колегами і туристами мандрували до Свято-Троїцького монастиря. мали можливість дослідити рослинний і тваринний світ День видався дуже насиченим. Раніше я знала кожен куточок у Великій Писарівці. Керівник клубу юних натуралістів Михайло Петрович Обідець проводив для нас неймовірно захоплюючі екскурсії по екостежці «Дивосвіт Слобожанщини», які неможливо забути. Війна внесла корективи – тепер досліджую нову територію».
Підготувала Валерія Бакуліна